Nederlands erfgoed toegevoegd aan Memory of the World Register
Document acties
Op 25 mei zijn vier geheel of gedeeltelijk Nederlandse stukken documentair erfgoed toegevoegd aan het UNESCO Memory of the World Register. Dat heeft UNESCO bekendgemaakt. Het International Advisory Committee, het hoogste orgaan van dit UNESCO-programma keurde in totaal 44 nominaties goed.

Een screenshot uit de film ‘Chamber of Forgetfulness’ uit de Desmet filmcollectie en een fragment van een reisjournaal van de Middelburgsche Commercie Compagnie.
Voor Nederland betreft het:
- de collectie Desmet (vroege Nederlandse filmhandel en bioscoopexploitatie);
- de archieven van de West-Indische Compagnie (samen met Brazilië, Ghana, Guyana, Curaçao, Suriname, Verenigd Koninkrijk, Verenigde Staten);
- het Archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (samen met Curaçao en Suriname);
- La Galigo, een epos uit Sulawesi in de Buginese taal (samen met Indonesië).
Eerder al kregen de dagboeken van Anne Frank, de archieven van de VOC, de joodse bibliotheek Ets Haim en de Catecismo Corticu, het eerste in het Papiamento gedrukte boek, een plaats in het register.
De Desmet collectie is een rijke bron voor de vroege geschiedenis van de cinema, waaruit de evolutie van de film in het begin van de vorige eeuw goed gedocumenteerd is. Het bevat niet alleen films, maar ook posters, foto’s en bedrijfsdocumentatie. De Desmet collectie wordt beheerd door het EYE Filminstituut Nederland.
De archieven van de West-Indische Compagnie (1621-1791) vertellen niet alleen het verhaal van deze Nederlandse handelsorganisatie, maar geven ook een schat aan informatie over de geschiedenis van landen en regio’s waarvoor weinig of geen andere bronnen uit deze periode bekend zijn.
De archieven van de Middelburgsche Commercie Compagnie behoren tot de meest complete archieven van slavenhandel die er zijn, en geven daarmee uniek inzicht in het ‘dagelijks leven’ van zowel handelaren als slaven in de 18de eeuw.
La Galigo, het mythische epos van de Buginezen in Zuid-Sulawesi, geldt als het langste epos ter wereld. Belangrijke handschriften, geschreven in een speciaal schrift, bevinden zich in Nederland (Universiteit Leiden) en Indonesië. La Galigo is bovendien een levende orale traditie op Sulawesi.
Memory of the World is een unesco-programma dat landen bijstaat bij het bewaren en openbaar maken van documentair erfgoed. Het Register is de etalage van het programma. Deze erfgoedlijst brengt documenten – onder meer kleitabletten, boeken, archieven, audiovisueel materiaal en digitale objecten – van wereldwijde betekenis samen. Het laat de schoonheid en het belang van het documentair erfgoed zien en pleit daarmee voor zorgvuldig beheer van dit materiaal. Nederland heeft sinds kort een Nationaal Comité Memory of the World onder voorzitterschap van Leo Voogt, voormalig directeur van Museum Meermanno | Huis van het boek.











