Nieuwsbrief september 2010
Document acties
In deze Nieuwsbrief presenteert de Nationale UNESCO Commissie haar nieuwe Werkprogramma. Commissieleden introduceren hier enkele van de thema's en activiteiten van het tweejarenprogramma. Ook is er aandacht voor de lezingenreeks rond de Waddenzee die de Commissie samen met de Waddenacademie organiseert.
Voorwoord: Keuzes maken, samenwerken
Deze zomer stelde de UNESCO Commissie haar nieuwe tweejarenprogramma vast. Een goed moment voor zelfreflectie. Zeker omdat de Nederlandse regering sterk heeft aangedrongen op de evaluatie van de internationale UNESCO-organisatie die momenteel gaande is. Deze bezinning op en positiebepaling van UNESCO wordt ingegeven door ontwikkelingen in de organisatie zelf en de buitenwereld waarin ze functioneert. Sinds haar oprichting in 1945 verbindt UNESCO wetenschappers, academici en het culturele veld met de doelstelling `de voorwaarden te creëren om de vrede te verdedigen’. Om die verbinding met de civil society te waarborgen, werd in elke lidstaat een Nationale Commissie in het leven geroepen. UNESCO was en is de enige VN-organisatie met zo’n parallelle structuur van regeringen en civiele commissies.
Brede blik op water nodig
Een prominent thema in het nieuwe Werkprogramma van de Nationale UNESCO Commissie is 'Water in Mondiale Veranderingsprocessen'. Commissielid Yvonne Donders legt uit waarom een nieuwe, brede blik op water nodig is, waarom Nederland daar een belangrijke rol in kan spelen, en hoe de Nationale UNESCO Commissie daaraan wil bijdragen. “Het gaat ook om de rol die water speelt in de beleving van de mensen en de gemeenschap.”
"Digitaal de weg wijzen!"
'Education for All' kan alleen maar worden gerealiseerd als we méér werk maken van goed digitaal leermateriaal. Commissielid Anke van Kampen legt uit waarom en hoe de Nationale UNESCO Commissie zich daar de komende jaren voor inzet.
“Internationale ervaring nauwelijks gesystematiseerd”
Er komt steeds meer aandacht voor de essentiële rol van cultuur, onderwijs en media bij wederopbouw na een ramp of conflict. UNESCO assisteert meer en meer bij inventarisatie van schade aan erfgoed of bijvoorbeeld bij herstel van onderwijsstructuren. Commissielid Susan Legêne legt uit welke specifieke problematiek vaak speelt, waar het internationaal aan ontbreekt, en welke rol de Commissie daarin wil spelen.
"UNESCO-scholen, juist nu"
Wereldwijd zijn er bijna 9000 UNESCO-scholen, scholen die hun leerlingen vertrouwd maken met het UNESCO-gedachtegoed en zo hun steentje bijdragen aan vrede en verdraagzaamheid. De Nationale UNESCO Commissie zet zich ook de komende jaren in voor UNESCO-scholen in Nederland. Commissielid Mohamed Sini legt uit waarom UNESCO-scholen juist in deze tijd zo’n belangrijke rol kunnen spelen.
Waddenlezing: de Wadden als Werelderfgoed
In 2009 is de Waddenzee op UNESCO's Werelderfgoedlijst geplaatst. Naar aanleiding van dit heuglijke feit organiseren de Nationale UNESCO Commissie en de Waddenacademie in samenwerking met het Fries Museum en Tresoar een lezingenreeks over dit unieke gebied. Daarbij wordt het Waddengebied vanuit verschillende invalshoeken benaderd.











