Maatschappelijke betrokkenheid als kernwaarde

Document acties

De Hogeschool Leiden is sinds kort toegetreden tot het netwerk van UNESCO-scholen. De school met 8000 leerlingen is het 21ste lid van de Nederlandse tak van dit netwerk, dat wereldwijd zo’n 9000 scholen omvat. Het College van Bestuur nam dit initiatief om de maatschappelijke betrokkenheid die de school uitdraagt, nog meer gezicht te geven.

Secretaris van het College van Bestuur, Lisette van de Weijer, is blij met het lidmaatschap. “Al jaren integreren we een aantal van de met UNESCO geassocieerde thema’s in onze curricula. Doordat we nu een UNESCO-school zijn, is dit nog meer verankerd. We leiden studenten op vanuit het idee dat ze deel uitmaken van een groter geheel. Vanuit die context leren ze zelf bij te dragen aan de ontwikkeling van de maatschappij en zich daar ook verantwoordelijk voor te voelen. Maatschappelijke betrokkenheid is een van onze kernwaarden”.

Bijzonder aan het curriculum is de aandacht die de school geeft aan alle vier UNESCO-thema’s. Zowel vrede en mensenrechten, intercultureel leren, wereldburgerschap als duurzaamheid komen ruimschoots aan bod binnen de verschillende opleidingen die de school biedt. Veel andere UNESCO-scholen integreren een of twee thema’s in hun lesprogramma’s.

Vrede en Mensenrechten bijvoorbeeld, komt aan bod binnen de Pabo-opleiding. Studenten kunnen daar een module vredeseducatie volgen en de school organiseert een jaarlijkse vredesdag. De speciaal ingerichte internationale minor ‘Global Awareness’ is een goed voorbeeld van de educatieve invulling van wereldburgerschap. Duurzaamheid en duurzame ontwikkeling zijn de overkoepelende thema’s van de school en komt op meerder plekken terug. Bijvoorbeeld in het honoursprogramma voor talentvolle studenten staat het thema ‘duurzaam leren, duurzaam innoveren’ centraal.

‘Passend Onderwijs’, een apart lectoraat binnen de Hogeschool, geeft speciale aandacht aan de ‘Education for All’-doelstellingen van UNESCO. Daarbij wordt intensief samengewerkt met verschillende internationale partijen. Zo is er bijvoorbeeld een samenwerkingsverband met het Institut pour l’Éducation Populaire in Mali. Studenten ondersteunen deze organisatie bij het opleiden van leraren en ontwikkelen samen met hen lesmaterialen voor beter lees- en rekenonderwijs in het land.

Van de Weijer: “Het UNESCO-scholennetwerk biedt ons de kans om van andere scholen te leren en andersom. Wij werken intensief samen met basisscholen in de omgeving. Het zou mooi zijn als het lukt om ook die scholen te overtuigen om meer met de UNESCO-thema’s te doen.

Hogeschool Leiden in Mali
Studenten werken in Mali aan de verbetering van het onderwijs. (Foto: Hogeschool Leiden) 

UNESCO-school worden?

Om lid te kunnen worden van het scholennetwerk van UNESCO moet een school aan diverse voorwaarden voldoen.

Ze moet een werkplan opstellen waaruit blijkt dat een of meerdere UNESCO-thema’s in de onderwijsprogramma’s zijn verankerd. Is dat het geval, dan kan ze oriëntatieschool worden. Deze periode duurt minimaal een jaar.

Na een evaluatie en een eventuele aanscherping van het plan, kan de Nationale UNESCO Commissie besluiten om de school voor te dragen bij het Secretariaat van UNESCO in Parijs, die het lidmaatschap moet goedkeuren.

Jaarlijks rapporteert de school over de invulling van de verschillende thema’s binnen haar curricula. Ook is het belangrijk dat de school tijd en menskracht vrijmaakt om te participeren aan de bijeenkomsten binnen het netwerk.

Laatste wijziging: 17-02-2012 11:08
Publicatie

Jong en Dynamisch: de Wadden (Lezingen)

 

De Waddenlezingen uit 2010 en 2011 zijn nu gebundeld in de publicatie 'Jong en Dynamisch: de Wadden'.

Symposium

De vierde week van mei is de Internationale Week van de Kunsteducatie. De Nationale UNESCO Commissie en Cultuurnetwerk Nederland organiseren daarom het symposium 'Kunsteducatie met kwaliteit - voor iedereen?'

 

Lees meer»

Gezocht

De NJR is op zoek naar een jongerenvertegen- woordiger UNESCO.

 

De Nederlandse Permanente Vertegenwoordiging bij UNESCO in Parijs zoekt stagiaires

voor de periode sept.-dec. 2012. 

 

Lees meer»

« mei 2012 »
mei
MaDiWoDoVrZaZo
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 

UNESCO DONATE

Werelderfgoed_40_jaar_b

Flashkaart Unesco Nederland - Def

Nieuwsbrief

Onderwijs

Wetenschap

Cultuur

C&I

 MOW Comite Vignet