Cultuur

Document acties

UNESCO is vooral bekend vanwege het Werelderfgoed maar zet zich - als enige VN-organisatie met een mandaat voor cultuur – op veel meer terreinen in voor behoud en bevordering van cultuur en culturele diversiteit.

Voor unesco is cultuur een drijvende kracht achter duurzame ontwikkeling. Niet alleen in economische zin maar ook bij het bevorderen van sociale cohesie en interculturele dialoog. unesco steunt bijvoorbeeld de culturele industrie in ontwikkelingslanden, maar zet zich ook in voor het behoud van uniek erfgoed. Niet alleen ons materiele erfgoed en erfgoed onder water maar ook immaterieel erfgoed zoals mondelinge tradities, muziek, dans en theater.

Een scheepswrak voor de Kroatische kustRavage in Port-au-Price na de aardbeving van januari 2010
Scheepswrak voor de Kroatische kust (© D. Frka). Ravage na de aardbeving in Haïti in 2010 (© unesco)

De Griekse beelden die bijna illegaal waren verhandeldHet 18e eeuwse Indiase Jantar Mantar, het grootste astronomisch observatorium ter wereld
Door de Griekse douane onderschepte beelden (© AFP). Het Indiase Jantar Mantar, s' werelds grootste astrologisch observatorium (© unesco)  

Post-conflict post-disaster
Er komt steeds meer aandacht voor de cruciale rol die cultuur speelt na een conflict of natuurramp: erfgoed is een bindend element en een bron van trots en waardigheid voor een samenleving. En kennis van een cultuur bevordert een efficiënte hulpverlening en herstel.

Behoud en bevordering
Maar cultuur is ook kwetsbaar: mondelinge tradities en talen raken in de vergetelheid, gewapende conflicten en plundering vormen een bedreiging. Maar bijvoorbeeld ook diefstal en illegale handel in culturele goederen. Door unesco in het leven geroepen culturele verdragen en lijsten helpen cultuur in brede zin te beschermen en te bevorderen. Enkele sprekende voorbeelden die wereldwijd erkend zijn:

-de beroemde Werelderfgoedlijst, waaraan recentelijk de Amsterdamse grachtengordel werd toegevoegd;

-de Haagse Conventie (1954) - bekend van het karakteristieke blauwwitte schildje op gevels - die cultureel erfgoed beschermt in tijden van gewapend conflict;

-het verdrag over culturele diversiteit (2007);

-het verdrag dat helpt illegale handel in culturele goederen te bestrijden (1970).

Laatste wijziging: 13-12-2010 14:45
Publicatie

Jong en Dynamisch: de Wadden (Lezingen)

 

De Waddenlezingen uit 2010 en 2011 zijn nu gebundeld in de publicatie 'Jong en Dynamisch: de Wadden'.

Symposium

De vierde week van mei is de Internationale Week van de Kunsteducatie. De Nationale UNESCO Commissie en Cultuurnetwerk Nederland organiseren daarom het symposium 'Kunsteducatie met kwaliteit - voor iedereen?'

 

Lees meer»

Gezocht

De NJR is op zoek naar een jongerenvertegen- woordiger UNESCO.

 

De Nederlandse Permanente Vertegenwoordiging bij UNESCO in Parijs zoekt stagiaires

voor de periode sept.-dec. 2012. 

 

Lees meer»

« mei 2012 »
mei
MaDiWoDoVrZaZo
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 

UNESCO DONATE

Werelderfgoed_40_jaar_b

Flashkaart Unesco Nederland - Def

Nieuwsbrief

Onderwijs

Wetenschap

Cultuur

C&I

 MOW Comite Vignet